sněhové zpravodajství - 9.2.2019 Tisk
Napsal uživatel Administrátor   
Sobota, 09 Únor 2019 22:27

Info od Karla C.:

Trasa: Nepomuk - Sv. Jan, vlhký hrubozrnný sníh v dostatečném množství. Teplota ve spodní části stoupání ve 12:00 +4°C, máza fialovým klistrem fungovala na jedničku ;)
Sv. Jan - Praha, kvalitní stopa a asi nejlepší část trasy. Praha - Na Rovinách - Padrť - Červený lom - Nepomuk, cesty protažené, ve vyšších polohách bez problému sjízdné.
V nižších polohách odtávající ledová krusta, místy už lezl ven asfalt ale s opatrností se to dalo projet.

 

Info od Standy Bárty a Marťase:

 

Trasa: Orlov - po Třemošenské cestě  - Ohrádka - Malá Ohrádka - Bohutínské sedlo - Buršovskou cestou k odbočce s Kaňskou cestou - po Kaňské  a dále po Čihadelské až na Tok - Carvánka - Tok- dopadová plocha - sedlo Dlouhý kámen- Houpák - Carvánka - U Šraňku - Čihadelská - Kaňská - Buršovská - Malá Ohrádka - Ohrádka - Orlov (cca 22 km)
 
Z Orlova po ránu na povrchu ledová krusta po pátečním dešti, lyže vynáším a nasazuji až nahoře, Martin je mladší a asi větší bojovník a tak maká na lyžích. Následuje docela příjemná pasáž až k asfaltce kolem Třemošné - stopa ucházející, ač rychlá s ledovým povrchem byla v tu chvíli docela kvalitní - tak se většinou příjemně vezeme; po ranním mrholení se objevuje slunce a modrá obloha. Od křižovatky Roviny se dostáváme na prohrnutou Buršovskou cestu - povrch je jedna ledová plotna, jedeme spíš po okraji, stoupání mě vyhání až do sněhu na krajnici (při zpáteční cestě mě potěšilo, že během dne tu  kolektivně vznikla docela prima stopa). Na Tok odbočujeme Kaňskou cestou - libuji si, cca 40-50 cm sněhu, stopa dobrá neporušená, sluníčko, sníh ve zdejších 770 mnm již nebyl tak ledovatý a tak máza trochu zabrala. Slunečná idyla dlouho netrvala a začal foukat svěží vítr, stoupáme na Tok a pak zaslouženě odpočíváme u Carvánky (před polednem +3°C). Další odměnou byly slušné výhledy (Praha, Kladno) z plochy pod Tokem, místy se však boříme do sněhu, stopa měkne a vřes se snadno propadá. Vítr neustává ani na Houpáku, potkáváme stále více lyžařů a co je s podivem i pěšáků bez sněžnic kteří se spíš zoufale snaží někam jít v 60cm místy až 80cm sněhu.. Sněhu je zde všude cca 50cm, stopa je však plná jehličí a chvostoskoků, místy dost poničená od pěších - jakékoliv sněžení by moc pomohlo. Zpáteční cesta ukázala, jak rychle počasí a asi i lidé dokážou podmínky změnit - nevím, zda je horší ledový povrch nebo měkká, rozbředlá stopa - a rovněž každý pěší, který jde MIMO STOPU zaslouží VELKOU POCHVALU, převážná většina lidí je slušných, ohleduplných, ale těch pár, kteří to neřeší nebo jim bez sněžnic došly síly, dokáží někdy změnit pohodovou jízdu v adrenalinový a vysilující zážitek. Naštěstí jsme si jej "užívali" snad jen 500m.
sněhové zpravodajství - 9.2.2019