Výstava Václava Šestáka "Okna přírodě dokořán" Tisk
Napsal uživatel Administrátor   
Neděle, 14 Únor 2016 10:35

Muzeum Středních Brd ve Strašicích Vás srdečně zve na vernisáž výstavy obrazů Václava Šestáka, který si právem vydobyl čestné označení „malíř Podbrdska“. Veškeré údaje o výstavě naleznete v příloze.

Životopis autora

Václav Šesták se narodil 22. srpna roku 1953 v Teplicích, ale od dětství vyrůstal ve Zdicích. Teď žije v Hořovicích. Maloval už jako malý kluk k malé radosti rodičů na všechno v celém bytě. Obrázky z dětství většinou rozdal, jako mladý muž maloval oleje, které také většinou daroval. Z jeho mladého období se zachovalo několik pláten, např. s námětem Karlštejna, Průhonic, pohledů do zdejší krajiny. Důvěrně zná Podbrdsko, dojmy z této nádherné části české země nosil v sobě mnoho let, až v roce 2006 - po téměř dvacetileté přestávce - opět sáhl po štětci.

Těch dvacet let, kdy neměl čas na malování a tedy jeho Bohem daná hřivna ležela hluboko zakopána, pracoval v různých profesích, např. signalista na dráze, opravář jízdních kol, restaurátor nábytku, obchodní zástupce. Chvíli si také zkusil soukromě podnikat, a pak na šest let uvízl ve skladu továrny na výrobu dílů pro automobilový průmysl.

V prosinci 2006 dlouhodobě onemocněl a jeho tělo i duše našly způsob „úniku“ z nemoci v malování. Návrat k paletě a barvám byl stejný, jako v dobách, kdy začal pracovat na svých prvních obrazech. Nejprve maloval na čtvrtky temperou, pak na sololit a postupně přešel k olejomalbě na plátno. Během obnovené tvorby si vytvořil zvláštní techniku – suchá křída na mokrém šepsu, viz. obrazy: U přístavu, Na cestě k přístavu, Maják, V lukách. Obrazy si také sám originálním způsobem rámuje.

Nutno podotknout, že velikými vzory a inspirací pro tvorbu Václava Šestáka jsou malíři takových zvučných jmen jako např. Jakub Schikaneder, Julius Mařák, Antonín Chittussi, Antonín Slavíček či francouzký impresionista Claude Oscar Monet.

Výstava Václava Šestáka