Historie a místopis Doslov, přílohy, odkazy Struhy - Doslov, př...
Hlavní menu
Hlavní stránka
Historie a místopis
Vojenství
Cestopisy a reportáže
Turistika a sport
Mapa stránek
Fotogalerie
Kontakt
Brdská stopa
Brdská stopa
Aktuální zpravodajství
Lyžařské trasy
Ze života Horské služby
Počasí na Brdech (yr.no)
Webové kamery
Teslíny-automat. měření
Praha-automat. měření
Fórum kamzasnehem.cz
Objektivem HSB
Napište Brdské stopě
Brdská edice
Brdská edice
Knižní publikace
Fotografie z akcí
Staré brdské pohlednice
Kontakt na Br. edici, o.s.
Zdroje
Ke stažení
Odkazy
Toplist

TOPlist

Překlad / Translation
Struhy - Doslov, přílohy, odkazy Tisk Email
Napsal uživatel Pavel Wünsch   
Úterý, 24 Červen 2008 01:17

Obsah článku

 1. Struhy
 2. Od Pilské po pilu v Lázu
 3. Od Lázu k Bohutínu
 4. Z Bohutína ku Příbrami
 5. Doslov, přílohy, odkazy <- aktuální stránka
 6. Všechny stránky

Doslov

Patří-li na závěr článku o Struhách odstavec jménem "Doslov", či jiný nazvaný "Epilog" - to je dilema. Struhy jsou stále ještě působivé, ale také velice zchátralé. Realizace plánu na jejich plnou obnovu by byla příslovečnou třešničkou na dortu již i tak výjimečného příbramského skanzenu hornictví. Je ale zřejmě nereálná. Kromě otázky financí, která by možná nebyla neřešitelná, je tu i problém mnoha pozemků, které mají dnes evidentně nové vlastníky a vyrostly na nich nemovitosti. Nadto chybí i to nejzákladnější - voda. Přesto si autor dovoluje ponechat určitou hubenou naději, že by nemusel tento vodní kanál zaniknout celý a navždy. Určité menší množství vody i dnes slouží k "promývání" Lázu. Tuto vodu by bylo poměrně snadno možné vpustit místo do kanálu v obci dále do koryta Struh. Dostala by se až k ohbí vodního toku nad Bohutínem, kde je i dnes patrný dodatečně vybudovaný odtok, napojený na regulované koryto vedoucí mezi poli dolů ke vsi. Tyto zkrácené Struhy by měřily přibližně 7 kilometrů a náklady na jejich rekonstrukci by byly - ač jistě také milionové - nesrovnatelně nižší, protože by zahrnovaly převážně zachovalé úseky a do cesty se jim zde nepostavila ani za desítky let žádná nepřekonatelná překážka. Drobné přítoky, které jsou dnes při neprůchodném korytě spíš na obtíž, by přispěly k udržení dostatečné úrovně průtoku. A stezka podél tohoto zachráněného krajinotvorného prvku by byla nádherná.

Čtenář znalý Příbrami si jistě také všiml, že téma Struh nebylo zcela vyčerpáno. Nepadla zmínka o "dolních" Struhách, Vysokopeckém a Vokačovském rybníku, dědičné štole a s výjimkou kola Drkolnov ani o celém vodním hospodářství březohorského revíru. Nechť je to bráno jako pozvánka k dalším dílům pojednání, které, doufejme, postupně přijdou.

Zdař Bůh!

 

 

Mapová příloha

Z běžně dostupných map zachycuje Struhy jednoznačně nejlépe v textu opakovaně zmiňované III. vojenské mapování v měřítku 1:25000. Na následujících mapách, které je obě možné zvětšit, je sestavený celkový GPS tracklog Struh v jejich současné podobě, pod ním pak výřez z mapového listu III. voj. mapování s celým průběhem našeho "Wasserleitungu".

 

 

Celá obrazovka

 

 

Celá obrazovka

© Laboratoř geoinformatiky Univerzita J.E. Purkyně - http://www.geolab.cz
© Ministerstvo životního prostředí ČR - http://www.env.cz

 

Odkazy, poděkování

Správný poznámkový aparát vypadá pravda jinak, snad však jeho absenci nahradí alespoň seznam použitých zdrojů spojený s poděkováním těm, kdo k získání potřebných informací nezištně přispěli.

 1. Poděkování patří Spolku Prokop Příbram , jmenovitě jeho starostovi panu Fialovi, za ochotné poskytnutí informací nad rámec již beztak zajímavých článků, které má spolek na svých stránkách. Nejrelevantnější stať k tématu Struh najdete zde.
 2. Bohaté informace o Vodohospodářském systému hornické Příbrami se nalézají také v Hornickém muzeu v Příbrami .
 3. Vynikající stránky nejen o Příbrami, ale o historii hornictví obecně připravuje Vladislav Konvička, člen společnosti Barbora.
 4. Sborník Státního okresního archivu v Příbrami "PODBRDSKO" je doporučená četba v každém případě. Pro zde pojednávanou problematiku pak lze doporučit článek Petra Kadlece "Významné technické objekty v podzemí březohorského revíru" ve svazku VI, 1999.
 5. Na stránkách státního podniku Povodí Vltavy najdete zajímavé informace o Pilské a Lázské nádrži.
 6. Autor děkuje členům bohutínského spolku Řimbaba za opravy věcných omylů v prvotní verzi článku.
 

Strana 5 z 5

< Předchozí Další >Struhy - Doslov, přílohy, odkazy
 

Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika