Hlavní menu
Hlavní stránka
Historie a místopis
Vojenství
Cestopisy a reportáže
Turistika a sport
Mapa stránek
Fotogalerie
Kontakt
Brdská stopa
Brdská stopa
Aktuální zpravodajství
Lyžařské trasy
Ze života Horské služby
Počasí na Brdech (yr.no)
Webové kamery
Teslíny-automat. měření
Praha-automat. měření
Fórum kamzasnehem.cz
Objektivem HSB
Napište Brdské stopě
Brdská edice
Brdská edice
Knižní publikace
Fotografie z akcí
Staré brdské pohlednice
Kontakt na Br. edici, o.s.
Zdroje
Ke stažení
Odkazy
Toplist

TOPlist

Překlad / Translation
"Strašice v Brdech", vzpomínky a současnost Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Vlček   
Čtvrtek, 15 Listopad 2012 14:16

Se Strašicemi v Brdech je spjato jedno skutečné vyprávění z první poloviny 20.století. Je obecně známo, že druhou největší zkázou brdského lesa hned po hospodaření průmyslníka Bethela Henryho barona von Strousberga byla vichřice, která se prohnala po hřebenech v noci ze 14. na 15.listopadu roku 1941. V těchto pro les nepříjemných dobách vychází zároveň řada strašických pohlednic, které mají lákat turisty k navštěvě této podbrdské obce.

Na této skutečnosti by nebylo nic až tak zajímavého. Avšak jen do té doby, než se na tyto pohlednice pozorně zadíváme. Většina z nich je totiž fotografována tak, aby na fotografiích nebyla vidět průmyslná či větrná zkáza lesa. Krátce, místní obchodníci a poskytovatelé domácího ubytování chtěli udržet turistický boom, který na úkor již probádané Šumavy postupně objevované Brdy zažívaly. Proto je většina pohlednic "Strašice v Brdech" vyfotografována tak, aby byl na obzoru viditelný ten lestnatější hřeben. Tedy hřeben současného přírodního parku Trhoň. Případnému turistovi potom nekazí první dojem rozsáhlé mýtiny nacházející se jižním směrem od Strašic. Možná Vás právě teď napadla otázka, jak by asi vypadala dnešní pohlednice "Strašice v Brdech".

alt alt alt

serie starých pohlednic "Strašice v Brdech" na počátku 20.století (zdroj: http://www.pohlednice.sbiram.cz)

Analogií se současností můžeme najít hned několik. V posledních letech se přes Čechy přehnalo několik dramatických vichřic, které poznamenaly i brdské hřebeny. Byť ne v takové míře jako v případě šumavském. Když přičteme k tomuto faktu i tu skutečnost, že stáří současného lesa dospělo do svého mýtního věku, opět se můžeme nad Strašicemi prohánět celou řadou vykácených ploch. Pak máme možnost spatřit "Strašice v Brdech", tak jako před desítkami let. To vše navíc dokresluje novodobý rozmach turistiky na Brdech, který se dostavuje s připravovaným zpřístupněním současného vojenského újezdu.

alt

"Strašice v Brdech - pohled z úpatí Lipovska" na počátku 21.století

alt

"Strašice v Brdech - pohled z úbočí Lipovska" na počátku 21.století

alt

"Strašické louky v Brdech - pohled z úbočí Lipovska" na počátku 21.století

Tato kratičká stať je jakousi vzpomínkou na staré doby, staré fotografy a jejich pohlednice a rovněž i větrnou vichřici, která se přehnala nad Brdy před 71 lety.

 

Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika