Počasí z In-Pocasi.cz
Lyžařské trasy
 • Jižní Brdy   ( 4 Články )

  Jižní Brdy jsou velmi oblíbeným běžeckým terénem. Síť tamních silniček, položených vesměs mezi 600 a 800 m n.m. je pro tento účel ideální, pokud ovšem není zrovna využívána intenzivněji pro težbu a svoz dřeva, jak se v zimním období nezřídka stává.

  Pozoruhodným úsekem v rámci Jižních Brd je asi dva kilometry dlouhý hřeben mezi tvrzištěm Hengst a Třemšínem. Díky jeho výšce, orientaci a převládajícímu směru větru zde za určitých podmínek vzniká pole téměř neprostupných závějí, v nichž projetá stopa, pokud se ji vůbec podaří sněhu vysokém po pás vytvořit,  zaniká během několika desítek minut.


 • Střední Brdy   ( 5 Články )

  Střední Brdy jsou pro běžecké lyžování dokonalým terénem - rozlehlé, mnohotvárné, dostatečně vysoko položené, v zimě protkané velkým množstvím spontánně vzniklých tras. Celá věc má dvě vady na kráse, byť nikoliv fatální: především, jádro Středních Brd je stále aktivním vojenským výcvikovým prostorem, kam je vstup bez propustky vydané újezdním úřadem zakázán. Okrajové části újezdu jsou již delší dobu zpřístupněny o víkendech a svátcích a v horizontu několika let bude vojenský prostor pravděpodobně zrušen, nicméně prozatím je nanejvýš vhodné zachovávat přiměřenou obezřetnost a zejména se zdaleka vyhnout všem probíhajícím střelbám. Druhé úskalí spočívá v tom, že jen málo kde jsou komunikace v zimě udržované tak pečlivě, jako ve VVP, k pramalé radosti vašich skluznic. Těchto nesnází se však lze snadno zbavit volbou vhodnější trasy.

  Zde prezentované trasy pokrývají jak plně "legální" trasy v okolí Padrťských rybníků, tak i oficiálně zapovězený (ale náherný) okruh v okolí vrchu Praha a nakonec také páteřní trasy "napříč" pojednávaným územím.


 • Hřebeny   ( 3 Články )

  Oblast přírodního parku Hřebeny není celkově lyžařským terénem "od přírody", zato však nabízí celou řadu zajímavých "zastavení", od bájného Plešivce, přes geodetickou věž na Studeném vrchu až po majestátní Cukrák. Převážně červeně značená hřebenovka je díky nadmořské výšce přiměřeně obdařena sněhem a skýtá místy neuvěřitelné rozhledy, zároveň je ale třeba řící, že celá řada úseků i nástupních tras je spíše vhodná pro pěší turistiku. Zajímavou lokalitou z hlediska možnosti "projet se" je rovinatější oblast v širším okolí Jistevníku s nadmořskou výškou kolem 600m.


 • Skiareál Těškov   ( 1 Článek )

  Na Podbrdsku a v jeho blízkém okolí nenajdeme mnoho míst, kde běžkař může pohodlně nastoupit do strojově upravené stopy. V případě dobrých sněhových podmínek se můžeme vydat do z Prahy a Plzně nedalekého okolí Nového Jáchymova (Křivoklátsko) a nebo se dokonce proběhnout přímo na hipodromu v pražské Velké Chuchli. O to více cenější se zdá počin p.Zdeňka Rubáše, který pravidelně každý rok strojově připravuje trasy ve Skiareálu Těškov. Vlastně v jediném podbrdském lyžařském areálu.


Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika