Počasí z In-Pocasi.cz
Hlavní menu
Hlavní stránka
Historie a místopis
Vojenství
Cestopisy a reportáže
Turistika a sport
Mapa stránek
Fotogalerie
Kontakt
Brdská stopa
Brdská stopa
Aktuální zpravodajství
Lyžařské trasy
Ze života Horské služby
Počasí na Brdech (yr.no)
Webové kamery
Teslíny-automat. měření
Praha-automat. měření
Fórum kamzasnehem.cz
Objektivem HSB
Napište Brdské stopě
Brdská edice
Brdská edice
Knižní publikace
Fotografie z akcí
Staré brdské pohlednice
Kontakt na Br. edici, o.s.
Zdroje
Ke stažení
Odkazy
Toplist

TOPlist

Překlad / Translation
Hřebenovka po Hřebenech Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Vlček   
Neděle, 02 Září 2012 07:26

název trasy : Hřebenovka po Hřebenech

délka trasy : 18 km (Skalka - Osov ŽST)

autor trasy : Marťas

o trase : Bežkařská lyžařská trasa pojmenovaná Hřebenovka po Hřebenech kopíruje nejvyšší partie hřebene brdských Hřebenů. Velikou předností této trasy je její variabilita a dobrá dustupnost veřejnou dopravou z Mníšku pod Brdy, Stříbrné Lhoty, Voznice, Dobříše a Osova. Viz. Jízdní řády . Záleží potom už na samotném běžkaři, jakým směrem se vydá. Možností je opravdu celá řada. Projet se můžeme například po hřebeni z Mníšku pod Brdy do Dobříše s tím, že další varianta opuštění vrchoviny nás zavede ostřejším sjezdem z Jeleních palouků do obce Osova. Zajímavé jsou rovněž zkrácené varianty Mníšek pod Brdy - Stříbrná Lhota, resp. Voznice a nebo jejich variace. Dychtiví lyžaři mohou naopak pokračovat dále po hřebeni místy, které popisuje lyžařská trasa Po nejvyšších vrcholech Hřebenů. Stopa zavede běžkaře do míst vrcholů Studeného vrchu, Kuchyňky a Písků a poté sjezdem do nedalekých Rejkovic. Tím lyžař vlastně zkompletuje přejezd celých Hřebenů. Vzhledem k nižší nadmořské výšce celé této lokality bývají trasy sjízdné jen za příznivých sněhových podmínek.

nástup do trasy :
- parkoviště na silnici mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi, nebo přímo z Mníšku na Skalku

- Stříbrná Lhota, autobusová zastávka

- Voznice, autobusová zastávka

- Dobříš, Na Hradci, autobusová zastávka

- Osov, železniční stanice

popis trasy : Jako ideální místo nástupu do stopy se jeví parkoviště u silnice spojující městečka Mníšek pod Brdy a Řevnice. Z parkoviště, které se nachází přímo na hřebenové červené turistické značce (v naší mapě tmavě modrá stopa), se vydáme západním směrem po turistické stezce k baroknímu pokladu, tzv. Skalce. Samozřejmě k výstupu na Skalku můžeme využít i další možné cesty, a to jak turistické nebo naučné tak i jiné lesní stoupající strání z nedalekého Mníšku pod Brdy. Od barokního areálu pokračujeme dále po červené turistické značce až k rozcestí zvané Červený kříž. Zde máme dvě možnosti. Buďto opustit červenou turistickou značku a pokračovat dále po hřebeni směrem ke Klondajku, abysme  se na křižovatce Na Soudném opět na turistickou značku napojili a nebo se vydat sjezdem po turistickém značení na tzv. kytínské Roviny (světle modrá stopa v naší mapě). Na křížení turistických stezek Na Rovinách můžeme v případě krátké odpolední varianty sjet dolů po žluté turistické značce do Stříbrné Lhoty na linkový autobus do Mníšku pod Brdy, resp. Prahy. V mapě zelená varianta. Zdatnější lyžaři, po návštěvě restaurace u Dernerů mohou vystoupat opět zpět na výše popisovanou hřebenovku a od křížení cest Na Soudném vyrazit okolo vojenské základny Klondajk až k rozcestí Na Stožci. Zhruba v polovině délky okružní části hřebenovky okolo Klondajku můžeme zvolit sjezd do nedaléké Voznice. V naší mapě je trasa vyznačena světle žlutou barvou. Z Voznice rovněž jezdí autobus do Mníšku pod Brdy a dále pak do našeho hlavního města, Prahy. Na rozcestí Na Stožci stojíme opět před dvěma variantami, kterak dále pokračovat v našem putování. Ta schůdnější varianta nás vede stále po červené turitické značce k rozcestí označené jako Vysoká jedle. Druhá varianta, vhodná pro vyznavače backcountry touringu nás zavede přes přírodní rezervaci Hradec rovněž k Vysoké jedli (červeně označená stopa). Z tohoto pro nás významného rozcestí můžeme snadno opustit hřeben Hřebenů hned několika variantami. Vyrazit můžeme pozvolným sjezdem přes Jelení Palouky až na okraj lesa nad Velkým Chlumcem, resp. Osovem, který se nachází na železniční trati mezi Hostomicemi a Zadní Třebání (v mapě vyznačeno fialovou barvou), žlutá turistická značka. Obdobná varianta, vyznačena v mapě červenou barvou, je doporučena opět vyznavačům backcountry touringu. Z rozcestí Vysoká jedle můžeme také zvolit zkratku, která se vyhybá Jelením Paloukům a ústí na fialové stopě těsně nad v mapě vyznačeným nebezpečným úsekem. Jako třetí vyrianta opuštění hřebenovky se nabízí cesta od Vysoké jedle přímo k parkovišti, resp. autobusové zastávce Dobříš, Na Hradci. V naší mapě vyznačena tmavě modrou stopu. Nenasytní lyžaři odtud mohou pokračovat dále po hřebeni po námi popisované trase Po nejvyšších vrcholech Hřebenů směrem ke Studenému vrchu.

turistické zajímavosti na trase :

  • barokní areál Skalka u Mníšku pod Brdy
  • bývalá bunkry pražského opevnění tzv.Pražské čáry
  • Třebízského dub
  • bývalá hájovna Bílý kámen, studánka
  • bývalá vojenská základna Klondajk
  • betonové stanoviště FLAKU z 2.světové války
  • přírodní rezervace Hradec
  • hájovna Jelení Palouky

nebezpečné a zrádné úseky na trase : prudký sjezd pod vrchem Charvát z Jeleních Palouků v délce cca 300 m

odkaz na průběh trasy na Cykloserveru (včetně zobrazení v turistické mapě)

doporučené mapy :
turistická mapa Hřebeny 1:25 tis., 1.vydání, Geodézie Online
mapa č.38 Hřebeny z edice Klubu českých turistů

občerstvení u trasy :
bufet na Skalce
restaurace U Dernerů na Kytínských Rovinách
restaurace ve Stříbrné Lhotě

Výškový profil trasy :

alt

Fotografie z běžkařské trasy :

alt
foto Jan Moravec (mistopis.eu) : barokní areál Skalka

alt
foto Jan Moravec (mistopis.eu) : na Klondajku

alt
foto Jan Moravec (mistopis.eu) : přírodní rezervace Hradec

alt
foto Pavel Wünsch : hájovna Jelení palouky

Hřebenovka po Hřebenech
 

Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika