Počasí z In-Pocasi.cz
Třemšínská okružní Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Vlček   
Čtvrtek, 25 Říjen 2012 12:10

název trasy : Třemšínská okružní

délka trasy : 18 km

autor trasy : Vlčááák

nástup do trasy : parkoviště v obci Teslíny

popis trasy : Pro jednu z variant okružní cesty po Třemšínsku zvolíme jako nástupní místo do trasy parkoviště v obci Teslíny. Vydáme se po zelené turistické značce velmi mírným stoupáním ke Spálené boudě (Spálence, Františce), v mapě chybně uváděné jako bouda Na Knížecí. Poté vyrazíme jihozápadním směrem po žluté turistické značce okolo přírodní rezervace Na Skalách (po naší levé ruce) k přírodním rezervacím Getsemanky. Poté mírným sjezdem okolo Stupkova kříže do údolí říčky Vlčavy až k lovecké Roubence pod Hengstem. Odtud nás čeká po žluté turistické značce strmější stoupání ke zřícenině tvrziště Hengst. Odměnou běžkaři za prudší výstup na vrchol Hengstu je následující hřebenovka po úbočí Holého vrchu ke Křemelu a dále k Třemšínu. Cesta je to sice mírně náročnější, obzvlášť když po hřebenovce šlapeme čerstvou stopu, ale spektakulární panoramatické výhledy z úbočí Holého vrchu na Rožmitál pod Třemšínem, z Křemelu na Bůrek a Marásek a z úbočí Třemšína na Štěrbinu a Hraniční hřeben (v mapě nazývaný Hradecký) za trochu té námahy určitě stojí. Na Třemšíně mimo dřevěné trigonometrické věže, sloužící jako "rozhledna" najdeme dále Třemšínskou kapli. Od kaple po absolvování sjezdu po modré turistické značce narazíme na místo ideální ke kratšímu odpočinku. Ocitneme se totiž u rekonstruované Třemšínské boudy. Poblíž nesmíme opomenout významný brdský kříž a to sice Ganglofův. Modrá turistická značka nás zavede mírným sjezdem na křižovatku u studánky Kobylí hlava. Zde se na křižovatce vydáme do kopce neznačeným západním směrem po cestě do sedla mezi Holým vrchem a Křemelem. V nejvyšším místě této cesty překřížíme naši předchozí cestu směřující k Třemšínu a vydáme se dolů sjezdem zpět na křížení žluté turistické značky od tvrze na Hengstu. Dále sjedeme zpět k Roubence pod Hengstem a vydáme se stejnou cestou zpět do Teslín. Tedy stoupáním serpentinami okolo Stupkova kříže k boudě Na Knížecí a dále do cíle.

turistické zajímavosti na trase :

 • Spálená bouda (Spálenka, Františka), v mapě chybně uváděná jako bouda Na Knížecí
 • přírodní rezervace Na Skalách a Getsemanky
 • Stupkův kříž
 • Roubenka pod Hengstem a Milcův kříž
 • zřícenina tvrziště Hengst
 • Třemšínská rozhledna a kaple
 • Třemšínská bouda a Ganglofův kříž
 • studánka Kobylí hlava

nebezpečné a zrádné úseky na trase :

 • v případě nedostatku sněhu sjezd serpentinami okolo Stupkova kříže, vystupující kameny
 • v okolí výstupu na Křemel se nachází kamenné pole
 • výstup na Třemšín po žluté turistiké značce - nesjízdný úsek

doporučená mapy :
turistická mapa Brdy 1:25 tis. Strašicko a Rožmitálsko, 2.vydání, Geodézie Online
mapa č.35 Brdy a Třemšínsko edice Klubu českých turistů

varianty prodloužení trasy : Co se týče případného prodloužení či zkrácení námi popsané trasy, doporučujeme prostudování turistické mapy v okolí Třemšína. Variant a možností je opravdu hodně a záleží tak především na aktuální fyzické kondici běžkaře a sněhových podmínkách na trase.

občerstvení u trasy : v nástupní a cílové stanici se nachází Gril Teslíny

Výškový profil trasy :

alt

Fotografie z běžkařské trasy :

alt
foto : lovecká bouda Spálenka, také Františka (chybně Na Knížecí)

alt
foto : Stupkův kříž
 
alt
foto : Milcův kříž
 
alt
foto : Třemšínská rozhledna
 
alt
foto : Třemšínská kaple
 
alt
foto : Třemšínská bouda
 
 
 

Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika