Počasí z In-Pocasi.cz
Po hřebenech Středních Brd Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Vlček   
Pondělí, 01 Říjen 2012 17:50

název trasy : Po hřebenech Středních Brd

délka trasy : 40 km - délka základní - červené trasy, kterou lze libovolně prodlužovat a zkracovat dle sněhových podmínek

autor trasy : Čeněk a Vlčááák

o trase : Název této trasy vcelku pochopitelně napovídá, že stopa povede běžkaře převážně po středobrdských hřebenovkách. Rovnež se dá říci, že běžkaře zavede na několik osmistovkových vrcholů, včetně toho nejvyššího, tedy Toku. V pravém slova smyslu se jedná o podélný přejezd Středích Brd v té téměř nejdelší možné variantě. Tedy z obce Míšova, resp. Teslín, až do Jinec, které se nacházejí na východním úpatí této vrchoviny. Trasa "Po hřebenech Středních Brd" je spíše turistického charakteru, nabízí tedy jakýsi druh toulání po pláních, hřebenech a kopcích tohoto pohoří. Předpokladem pro její zdárné projetí je rovněž určitý stupeň znalosti orientace v terénu, resp. znalosti brdského pohoří. V té nejdelší variantě musí turista zvládnout téměř 40 km. Proto se nabízí po cestě několik únikových míst, které stopu zkracují. Také by se dalo napsat, že hlavní stopa této trasy spojuje na Brdské stopě uvedené další středobrdské stopy. Závěrem je potřeba poznamenat, že oba nástupní body do stopy jsou velmi dobře dostupné autobusem z Plzně (linka Plzeň - Rožmitál pod Třemšínem - Příbram). Viz. Jízdní řády .

nástup do trasy :
- u obecního úřadu v Míšově, v místě je i parkoviště a gril Míšov (autobusová zastávka)
- u myslivny v obeci Teslíny (autobusová zastávka Teslíny)
- parkoviště v obci Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem (vlastní autodoprava)
- místo pod lomem v obci Zaječov (viz. mapa trasy), ranní autobusová linka Hořovice - Zaječov
- parkoviště v obci Kvaň, vlastní autodoprava
- žlutá turistická značka ze Starého Podlesí směrem k Orlovu nebo místo cca 300 m severně od této turistické značky (viz. mapa trasy), případně autobusová linka Příbram - Staré Podlesí - Orlov
- Obecnice, cesta k vrcholu Klobouček (autobusová linka Příbram - Obecnice)
- hotel Ermi v Čenkově (ŽST Jince na trati Beroun - Zdice - Příbram)

popis trasy :  Popis této běžecké lyžařské stopy se bude zaměřovat především na základní, tedy v mapě vedenou červenou trasu, a to navíc ještě jetou ve směru z Míšova do Jinec. Naše putování začneme tedy v Míšově, ze kterého se vydáme severním směrem po cestě zvané Mišovská, vedoucí k bývalé obci Padrť. Na nejvyším bodě této cesty, tedy na hřebeni Teslíny - Břízkovec - Okrouhlík, odbočíme doprava a vydáme se k dřevěnému přístrešku. Odtud budeme následovat cestu vedoucí okolo bývalého teslínského kláštera až k Hořejšímu padrťskému rybníku. Na hráz rybníka se samozřejmě můžeme také dostat z obce Teslíny po v mapě vyznačené žluté trase. Další vhodné přístupové trasy k Padrťským rybníkům a pláním lze najít v trase " Za zaniklými obcemi (Padrťské rybníky neoficiálně) ". My se však vydáme po hrázi Hořejšího rybníka, tedy po oficiální cyklostezce, kterou v zápětí po přejetí hráze opustíme. V místě odbočky této cyklostezky směrem k Václavce a Teslínům totiž neodbočíme doprava, ale budeme stoupat severovýchodním směrem přes louku Na Studánce až na Přední Záběhlou. Z křižení cest od Bukové, Rovin a Zadní Záběhlé (v těsné blízkosti památného dubu) máme dvě možnosti výstupu na hřeben Praha - Sv. Ján - Malý Tok.
    První stopa, červená, nás vede po asfaltce přes bývalou hájovnu Na Rovinách až k meteorologickému radaru na Praze. Nevýhodou této stopy je její časté protažení a posypání. Proto doporučujeme využít druhou variantu výstupu na Prahu, která nás vede menší oklikou přes osmistovkový vrchol Pateráku. V mapě ji máme vyznačenou fialově jako tzv. backcountry úsek. Zpravidla však bývá i v těchto místech vyjeta normální běžkařská stopa. V blízkosti meteoradaru na vrcholu Prahy doporučujeme za dobré viditelnosti navštívit tzv. Čákovu vyhlídku. Z ní jsou povětšinou vidět nedaleké jihobrdské vcholy a též i vzdálený hlavní šumavský hřeben.
    Z vrcholu Prahy se vydáme dále po hřebeni k bývalé boudě U Svatého Jána, kde máme možnost sjet dolů z hřebene do legendárního grilu Nepál. Ten se nachází v obci zvané Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem, který je vhodné zvolit jako nástupový bod do této stopy. V mapě vyznačeno šedivou barvou. Další turistické trasy v okolí Prahy a Nepálu najdete v naší trase " V okolí vrchu Praha neboli stopa buď fit ! ". My však budeme pokračovat od bývalé strážní boudy U Sv. Jána na vrchol Malého Toku a poté dále severním směrem až k rozcestí U Vojáka a na křižovatku na Borském sedle (pod Bohutínským vrchem). Před tím sme si ale mohli udělat krátkou odbočku na další brdskou osmistovku, a to sice Brdce.
    V Borském sedle máme opět dvě možnosti, kterak se vydat na nejvyšší brdský vrchol, Tok. Jednodušší varianta nás zavede sjezdem po silnici spojující Bor a Obecnici až ke křížení s cestou pojmenovanou jako Čihadelská (poblíž Lázské vodní nádrže). Zde se naše trasa napojuje na okružní variantu " Středobrdské magistrály ". Po Čihadelské vystoupáme na protipožární pás nejvyššího brdského kopce a dále pak pokračujeme buď přímo na vrchol Toku (žlutá stopa v mapě) a nebo na loveckou boudu Na Carvánce a následně pak na vrchol Toku (stále po červené). Ve stoupání po Čihadelské nesmíme ještě opomenout únikovou zelenou trasu přes Obecnické sedlo, Třemošnou, Orlov a dále pak přes Podlesí až do Příbrami (opět trasa " Středobrdské magistrály "). Nyní se však vrátíme zpět do Borského sedla, odkud je možné zdolat vrchol Toku backcountry úsekem po hřebenovce z Koruny. Na tento hřeben Koruna - U Tří pánů - temeno Toku se vydáme sjzedem z Borského sedla na Bor, kde stávala v minulosti hájovna. Z Boru potom musíme vystoupat po Hořovské cestě až na samotný hřeben, kde si můžeme udělat odbočku na vrchol Koruny (další brdská osmistovka). Po návštěvě Koruny se vydáme z Hořovské cesty směrem k místu zvanému Tři páni a odtud potom lesním průsekem nad pramenem Reservy až na námi známou Čihadelskou cestu. Lesní průsek ústí na tuto cestu v těsné blízkosti bývalé Carvánky. Celá verze tohoto úseku je v mapě vyznačena fialovou barvou. Backcountry úsek stopy najdeme až nahoře, na dříve jmenovaném hřeneni mezi Korunou a Tokem. Z Borského sedla na Bor je cesta téměř vždy poctivě protažena.
    Vrchol Toku je vlastně v naší stopě jakýsi pomyslný mezník, či křižovatka. První variantou opuštění Toku je " Středobrdská magistrála " směrem na Příbram (viz. popis stopy a nebo zkrácený popis trasy v předchozích řádcích sumáře této stopy). Modrá stopa nás z vrcholu Toku zavede středem jižní části temene vrcholu nad pravým úbočím tzv. Fabiánova žlabu k seníku, a potom dále okružní cestou okolo vrchu Klobouček až do Obecnice. Zdatný běžkař bude pokračovat dále po červené stopě a po návštěvě na nesprávném vrcholu Toku a vyhlídce z úbočí tohoto vrcholu, dojede na křížení cest na Dlouhém kameni.
    Zde se vydáme sjezdem dolů k tzv. Ypsilonce. V případě, že není protažena cesta zvaná Alianka, můžeme vyrazit krásným sjezdem k Ypsilonce okolo Mariina pramene a křižovatky U Fořtů. U v mapě zakreslené červené sjezdové varianty je ale vyšší pravděpodobnost, že nebude protažena.
    Ze sedla u Dlouhého kamene můžeme zvolit dobrodružnější stopu přes bunkry na Houpáku. Čeká nás tak sjezd úbočím Houpáku v podobě backcountry úseku. V mapě rovněž vyznačeno fialově. Z Houpáku máme rovněž možnost využít další ústupovou trasu z popisované stopy Míšov - Jince. A to sice opět po " Středobrdské magistrále ", tentokrát však přes Hořovickou baštinu, letiště pod Hejlákem, Kvaň do Zaječova. V mapě vyznačeno světle modrou stopou.
    My jsme však sjeli po červené stopě na křižovatku Ypsilonku a odtud začneme stoupat nahoru cestou k vrcholu s názvem Brda. Stoupání na tento vrchol, podle kterého se jmenuje v současnosti nejvyužívanější vojenská dopadová plocha, si můžeme zkrátit lesním průsekem (v mapě fialově) a nebo se naopak vrcholu úplně vyhnout a vystoupat až na okraj doopadové plochy, kde se nám naskytnou výhledy na protilehlý hrad Valdek a celý Jinecký hřeben. V naší mapě je vyhlídková stopa vyznačena růžovou barvou.
    Z Brdy, či jejího okolí vyrazíme východním směrem k vrcholu Sádka a dále do Jinec. Červená stopa nás vede přímo přes Sádku a její vysílač a dále pak ke křížku nedaleko dalšího vrcholu na tomto hřebeni, Kloučku. Po zdolání samotného Kloučku vyrazíme sjezdem k louce Vranové, kde v minulosti stávala hájovna. Odtud již pak dále východním směrem k hranici vojenského újezdu nad Jinci. Okolo Vranové bývá protažená cesta. Navíc v okolí Kloučku bývá díky nižší nadmořské výšce méně sněhu. Proto je lepší vydat se po v mapě nakreslené oranžové stopě, která vede po severním úbočí kopců Sádka a Klouček, kde bývá sněhu přeci o nějaký ten centimetr více. Navíc si ještě můžeme prohlédnout studánku s Spadlého mostu.
    Uvedená trasa není v žádném případě jednoduchá a jak sme v úvodu našeho popisku uvedli, je určena pro turisty, kteří se přeci jen v Brdech trošku orientují. Občas je třeba si totiž díky aktuálním sněhovým podmínkách najít vhodnou objízdnou alternativu. Tato překrásná trasa nás vede po tzv. hlavním brdském hřebeni, tedy nejvyššími brdskými místy.

turistické zajímavosti na trase :

  • rozvaliny Teslínského kláštera s rybníčky
  • Padrťské rybníky
  • památný dub na Přední Záběhlé
  • bývalá hájovna Na Rovinách
  • pomník Václava Kreidla z Trokavce
  • Čákova vyhlídka
  • památeční místo u boudy U Sv.Jána
  • památník na Carvánce
  • kóta nejvyššího brdského vrcholu - Toku (865 m.n.m.)
  • nesprávný vrchol Toku s teploměrem
  • vyhlídka na Toku
  • vyhlídka z úbočí Brdy na Jinecký hřeben
  • památeční křížek poblíž Kloučku

nebezpečné a zrádné úseky na trase :

  • obecně se jedná o kilometrově náročnou turistickou trasu, pro její úspěšné absolvování je dobré mít určité brdské znalosti a schopnosti dobře se orientovat v terénu
  • velmi prudký sjezd od boudy U Sv.Jána ke grilu v Nepálu (v případě volby únikového bodu z trasy nebo potřeby občerstvení)o
  • prudké stoupání z Orlova k rozcestí Pod Třemošnou a dále pak na hřeben Třemošná - Ohrádka, v případě opačného směru jízdy (Zaječov - Tok - Příbram) se jedná o velmi nebezpečný a rychlý sjezd
  • úsek vrchol Toku - nesprávný vrchol Toku v místě protipožárního pásu bývá silně podmáčen, dá se ale jet po horní hraně nebo za hranou náspu
  • v případě návštěvy Houpáku, resp. zvolení únikové stopy z Toku přes Houpák do Kvaně a Zaječova pozor na nebezpečný sjezd v okolí bunkrů pod Houpákem
  • cca 200 m dlouhý úsek po asfaltové cestě Zaječov - Obecnice, pod křižovatkou u Bílého křížku, bývá téměř vždy protažen a posypán (opět při zvolení varianty únikové trasy Tok - Hupák - Kvaň - Zaječov)
  • v okolí Sádky a Klučku bývá méně sněhu, pozor na vystupující kameny

odkaz na průběh červené trasy na Cykloserveru (včetně zobrazení v turistické mapě)

doporučená mapy :
turistická mapa Brdy 1:25 tis. Strašicko a Rožmitálsko, 2.vydání, Geodézie Online
mapa č.35 Brdy a Třemšínsko a č.34 Brdy a Rokycansko z edice Klubu českých turistů

občerstvení u trasy :
grily Míšov, Teslíny a Nepál
nádražní restaurace v Příbrami (otevřena od ranních hodin)
restaurace Na Samotě u lesa v Orlově
restaurace v Zaječově (u fotbalového hřiště)
hotel Ermi (Čeňkov - Jince)
hotel Kratochvíl (Jince - v těsné blízkosti ŽST)

Výškový profil červené základní 40 km dlouhé trasy :

alt

Fotografie z běžkařské trasy :

alt
foto : běžkaři u Dzůrovky

alt
foto : Na Rovinách (dnes již tato vyfocená stodola nestojí)

alt
foto : Boubín z Čákovy vyhlídky

alt
foto  Jiří Fiala : na protipožárním pásu Toku

alt
foto : vyhlídka z úbočí Brdy

alt
foto Jan Moravec (mistopis.eu) : křížek pod Kloučkem

 

Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika