Počasí z Weather Underground

Unable to get weather data from wunderground.com

sněhové zpravodajství - 8.1.2017 Tisk Email
Napsal uživatel Administrátor   
Neděle, 08 Leden 2017 15:36

sněhové zpravodajství - 8.1.2017:

  • Žďár (629 m n.m.): 11:00 hod: -6°C, 12 cm prašanu, podél úpatí kopce projeta stopa směrem na Hůrky, právě projížděna stopa pod vrchol

informace z trasy malá Víska - Tok (email Tomáš)
Startovali jsme z Malé Vísky. .... První část cesty vede po bývalé vojenské silnici, která je uježděná a dá se bez problému jet jak klasikou, tak bruslením. Není na silnici mnoho sněhu (do 10cm), nicméně dostatek, aby nedostávala skluznice zářezy od kamínků. Po dojetí k bývalému letišti pod dopadovou plochou Jordán, končí upravená cesta a tím je  na cestě více sněhu. Odhad 20 cm. V pohodě se dá jet dále až k dopadové ploše Jordán a prvním vojenským bunkrům. Zde je možnost dopadovou plochu objet. Tedy držet se na cestě dále s dopadovou plochou nalevo a nebo v případě zvědavosti na bunkry, sundat lyže a projít si dopadovou plochu pěšky. Je to kousek a od posledního bunkru nahoře na dopadové ploše je možné znovu nasadit a jet. 6km naší trasy. Dále po hřebeni lze pokračovat až na vrchol Toku, kam dorazíte po cestě, která lemuje pravou stranu dopadové plochy Tok. Zde je dostatek sněhu, odhadem 25 cm až 30 cm a krásně se dá jet. Vyráželi jsme hodně brzo ráno, tudíž jsme byli první kdo projížděli stopu, nicméně na vrcholu Toku jsme se potkali s běžkaři, kteří dojeli z druhé strany od Orlova (směrem od Příbrami). I tak to nebyl problém, dá se jet a stopu projíždět. Na Toku jsme otáčeli a jeli zpět. Po cestě jsme již potkávali více běžkařů, tudíž stopa byla projetější a dalo se krásně jet dolů. Celý profil trati z Malé Vísky na Tok stoupá až k 860m a po cestě zpátky se tedy dá jet rychleji. Cesta k otočce nám zabrala i s pauzou cca 2 hodiny. Zpět jsme jeli 1 hodinu. Na zpáteční cestě jsme odbočili do lesa a objeli dopadovou plochu Jordán z druhé strany. V lese je sněhu přeci jen o něco méně, ale i tak se nějaké to zadrhnutí stalo jen občas.

informace z trasy z okolí Mníšku (email od Pavla W.)
Ahoj milovníkům Brdské vrchoviny - dnes jsme zkusili prohnat čerchmantská prkýnka po hřebenovce v okolí Mníšku. Sice na dnešek nějaký sníh připadl a na polích je místy i víc než 15 cm prašanu, ale na lesnatém hřebeni to taková sláva není, oběma směry od Horizontu (parkoviště v sedle Skalky, v nejvyšším bodu silnice Mníšek - Řevnice) leží na červené kolem 5 čísel sněhu. Ten je díky čilému provozu lyžníků slušně zhutněn, takže terén přeje bruslení. Většina lyžníků vyráží směr Skalka, projeli jsme se na opačnou stranu. K rozcestí U Šraňku byly podmínky solidní, sem tam šiška, jinak bez drhnutí. K rozcestí Červená hlína už vedlo sněhem jen pár stop, na krajích cesty, kde nebyl sníh uježděný, číhaly pod prašanem klacky a kamínky, ale když se člověk nepouštěl do krajů, pořád se dalo pěkně frčet. Od rozcestí Červená hlína směrem k Černolickým skalám to už byla bída - tenká vrstva čerstvého sněhu bez podkladu neodpustila žádný kámen, kterých je v této části hřebenovky dost. Od Šraňku k odbočce na vyhlídku na Hvíždinci nebyl sníh moc ujetý a chyběl mu podklad, zato ho tu leželo k patnácti číslům, takže  to na klasiku šlo i bez zničení skluznic. Takže resumé - Horizont - U Šraňku super, vrstva sněhu nízká, ale dost udusaná, takže dobré hlavně na bruslení. Od Šraňku k rozcestí Červená hlína taky celkem bez problémů, dál už je to utrpení.

A ještě zpráva pro běžkaře z Prahe, co by chtěli pokoušet Hřebeny  v dosahu autobusů - část Hřebene kolem Jíloviště má zatím nízkou vrstvu sněhu (asi 5 cm) bez podkladu, byť na loukách je sněhu  třikrát tolik. Místní optimisté jezdí po červené od konce ulice Za cihelnou (v dosahu zastávrk linek 317 a 318) k rozcestí Pod Kamenem, tenhle krátký úsek se díky rovnému šotolinovému podkladu jet dá. Od rozcestí Pod Kamenem se o sjízdnosti nedá mluvit, v nízkém prachovém sněhu bez podkladu číhá spousta nástrah a je to o skluznici.

Třeba to někomu při plánování běžkového výletu pomůže.

informace z trasy okolo Hradce (email od Pavla Z.)
V neděli byly dobré podmínky na běžky od parkoviště Pod Hradcem celých 6km až po bránu Klondajku (bývalých vojenských objektů). Celkem čilý provoz běžkařů, potkali jsme jich dobrých třicet. Vyškrábali jsme se zpod Hradce i na Studený vrch, ale těm, kdo mají rádi své skluznice, nedoporučuji. Byli jsme první, kdo tím směrem vyrazil na lyžích (pěších tam šlo nicméně dost), v asfaltce sem tam kamínky, v lese mimo asfalt mnoho kamínků, šišek, kořenů apod., překrytých jemnou vrstvou nespolehlivého prašanu.

informace z Třemšínska, resp. Teslín od Jeníka:
Vyjeli jsme dopoledne. Z Teslínů přes Spálenou boudu a Getsemanku dostatek sněhu. Jen v lesních úsecích pod stromy větvičky a šišky. Občas i nějaký ten kamínek. Pozor při výstupu na Hengst suťovým polem. Kameny kloužou! Třemšín OK. Pod Tremšínem jsme přes modrou najeli na červenou. Krásná stopa-silnice. Moricka, Nad Maráskem - všude pěkně projeto. Po zelené do Míšova, taky dobré. Na vrškách odhadem 30cm, někde naváto i víc.

informace z okolí Nepomuku a nádrží od Jarmily:
Okruh Horní Láz-Nepomuk-Skelná Huť-nádrž Pilská-nádrž Láz-Horní Láz. První část do Nepomuku po protažené, neposypané silnici v pohodě pro oba styly, pak nádherná část cesty po modré značce s dostatkem sněhu, včetně sjezdových partií. Pozor u nádrže Láz – nutno při objíždce nádrže sundat lyže, jsou tu dva plůtky a na hrázi kamínky. Závěr opět v pohodě.


Obecně opatrně při sjezdech! Pod sněhem se nedají rozeznat kameny a větve a pak už je pozdě.

Děkujeme mnohokrát všem zpravodajům za informace z uplynulého víkendu.

sněhové zpravodajství - 8.1.2017
 

Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika