Počasí z In-Pocasi.cz
Hlavní menu
Hlavní stránka
Historie a místopis
Vojenství
Cestopisy a reportáže
Turistika a sport
Mapa stránek
Fotogalerie
Kontakt
Brdská stopa
Brdská stopa
Aktuální zpravodajství
Lyžařské trasy
Ze života Horské služby
Počasí na Brdech (yr.no)
Webové kamery
Teslíny-automat. měření
Praha-automat. měření
Fórum kamzasnehem.cz
Objektivem HSB
Napište Brdské stopě
Brdská edice
Brdská edice
Knižní publikace
Fotografie z akcí
Staré brdské pohlednice
Kontakt na Br. edici, o.s.
Zdroje
Ke stažení
Odkazy
Toplist

TOPlist

Překlad / Translation
Plešivec a okolí Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Vlček   
Sobota, 14 Červenec 2012 18:25

název trasy : Plešivec a okolí

délka trasy : 11 km okružní z Rejkovic, 9 km přejezdová trasa Rejkovice - Radouš

autor trasy : Marťas

o trase : Jednou z hlavních dominant tyčících se nad údolím řeky Litavky je bezesporu vrch Plešivec. Místo, které je spjato s řadou pověstí a tajemných příběhů. Naše lyžařská trasa Vás tedy zavede na samotný vrchol, do srdce hradiště z pozdní doby bronzové a na mnoho dalších turistických zajímavostí v okolí. Trasu prosím chápejte spíše jako půldenní. Jednak okruhy v okolí Plešivce nejsou nikterak dlouhé a trasy se také dají navíc snadno upravovat dle lyžařovo možností. Překvapivá je také relativně slušná dostupnost železniční a autobusové dopravy. Tratě Beroun (Zdice) - Příbram, Zadní Třebáň - Lochovice a autobusové linky Beroun (Zdice) - Hostomice a nebo Hostomice - Hořovice. Viz. Jízdní řády .

nástup do trasy :
- Rejkovice železniční stanice (trať Beroun / Zdice - Příbram)

- autobusová zastávka Lhotka (u Hostomic), linky Beroun / Zdice - Hostomice nebo Hostomice - Hořovice

- železniční zastávka Radouš (trať Zadní Třebáň - Lochovice)

- parkoviště Klínek

popis trasy : Jako nejzajímavější trasu v okolí Plešivce vybíráme její tzv. okružní variantu. Ta nás zavede na samotný vrchol Plešivce a poté do jeho západní části na další zajímavosti vyskytující se na tomto pověstném kopci. K nástupu do stopy využijeme kraj lesa na zelené turistické značce  směřující ze železniční zastávky v Rejkovicích na rozcestí zvané Plešivecké sedlo (styk zelené a červené turistické značky). V naší mapě shodně zelená trasa. V tomto místě ale sejdeme ze značené turistické trasy směřující na vrchol Plešivce a vydáme se tzv. zimní cestou (viz. červená okružní trasa v naší mapě). Důvodem je velmi nebezpečný úsek trasy. V místě, kde se kříží naše výstupová stopa se zelenou turistickou značkou směřující z vrcholu Plešivce k rozcestí Nad Jezírkem, odbočíme východním směrem k vrcholu. Odbočku si určitě nenechte ujít, neboť ze skalisek na Plešivci je spektakulární výhled směrem na majestátný Jinecký hřeben tyčící se nad údolím Litavky. Z vrcholových partií pak následujeme zlelenou turistickou značku k rozcestí zvané Smaragdové jezírko. V úseku mezi rozcestím Nad Jezírkem a Smaragdovým jezírkem je další nebezpečný úsek,  tentokrát v podobě sjezdu v úzké úvozové pěšině.  Od rozcestí následujeme žlutou turistickou značku ke křižovatce Polesí Bezdědičky. Odtud se vydáme dále po modré turistické značce okolo Viklanu až k rozcestí nacházející se od něj jižním směrem. Z křižovatky U Viklanu pokračujeme dále po červené turistické značce k rozcestí Klínek. Těsně před dojetím na Klínek však odbočíme západním směrem (doprava ve směru jízdy) na naší v mapě modře vyznačenou sjezdovou trasu. Ta totiž obchází  nebezpečný úsek. Dále pak pokračujeme sjezdem po zelené turistické značce do Rejkovic.

turistické zajímavosti na trase :

  • vrchol Plešivce s hradištěm a vyhlídkou do údolí Litavky a na vrchoky středních Brd
  • Fabiánův pramen
  • Křížový pramen
  • studna pod Plešivcem
  • Viklan
  • Eliščina studánka
  • partyzánský pomník

nebezpečné a zrádné úseky na trase :

  • strmý kamenitý sjezd po zelené turistické značce z Plešiveckého sedla do Rejkovic, doporučujeme využít modrou objezdovou trasu
  • červená turistická značka z Plešiveckého sedla na vrchol Plešivce, doporučujeme využít k výstupu zímní variantu trasy
  • prudký sjezd mezi rozcestími Nad Jezírkem a Smaragdovým jezírkem

doporučené mapy :
turistická mapa Hřebeny 1:25 tis., 1.vydání, Geodézie Online
mapa č.38 Hřebeny z edice Klubu českých turistů

občerstvení u trasy : Redakce Brdské stopy na úseku této trasy nezná možnost občerstvení. To ale neznamená, že neexistuje. Budeme rádi, když nás budete s touto informací případně kontaktovat.

přejezdová varianta trasy :
délka přejezdové trasy Rejkovice - Radouš : 9 km
Naše přejezdová trasa je vlastně velmi jednoduchá. Vede totiž z Rejkovic směrem přes Plešivec až na autobusovou zastávku ve Lhotce u Hostomic a nebo na železniční spojení do Radouše. V mapě je trasa vyznačena oranžově. Popis trasy je velice jednoduchý. Z rozcestí zvané Smaragdové jezírko následujeme žlutou turistickou značku do Lhotky. V případě vhodných sněhových podmínek se můžeme vydat po polích podél silnice až do Radouše.

Poznámka : vhodná je i okružní varianta z parkoviště na Klínku

Výškový profil okružní 11 km dlouhé trasy :

alt

Výškový profil přjezdové 9 km dlouhé trasy (Rejkovice - Radouš) :

alt

Fotografie z běžkařské trasy :

alt
foto Pavel Wünsch : Hluboš z Plešivce

alt
foto Pavel Wünsch : skála na Plešivci

alt
foto : Eliščina studánka

alt
foto : partyzánský pomník pod Plešivcem

Plešivec a okolí
 

Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika