Počasí z In-Pocasi.cz
Jak se ze ztracence proměnit v nalezence (...) Tisk Email
Napsal uživatel Martin Douša   
Úterý, 01 Květen 2012 16:40

Občas v rámci činnosti neoficiální Horské služby Brdy dochází k záchranným akcím bloudivších lyžařů. Jednu takovou příhodu před nedávnem zaznamenala a protokol sepsala hlídka HSB na Hřebenech.

datum záchranné akce : sobota 19.ledna 2013
druh akce : malá pátračka
lokalita záchranné akce : Brdy -  hřeben Božích Vrážek cca 577 m n.m.
čas : 16:00-17:00 hod.
počet postižených osob : dva
cena záchranné akce : 50.- Kč (čaj a sušenky)
popis události:

altV rámci své běžné sobotní vyjížďky, při které bylo potřeba zmapovat sněhové podmínky na hřebenovce Skalka – Stožec, byl v sobotních odpoledních hodinách poblíž rozcestí U Vrážek zastaven a osloven člen neoficiální Horské služby Brdy s prosbou o poskytnutí pomoci přítomným běžkařům. O asistenci požádala sportovkyně, která postrádala svého manžela s vnoučetem.

K celé této nešťastné události došlo po přečtení sněhového zpravodajství na Brdské stopě a následné špatné taktické a topografické přípravě turistů před samotným výkonem (pozn. redakce : takže nyní nevíme, zda Brdská stopa turistům pomáhá a nebo jim spíše připravuje perné chvilky). Krátce řečeno, jednalo se o neznalé turisty, možná i začínající běžkaře, kteří dorazili okolo 11:00 hod. do Mníšku pod Brdy. Odtud se vydali na lyžích nejprve na Skalku a poté směrem k Halounskému jezírku a Vrážkám (zamýšlený  bod návratu). Návrat byl naplánovaný do Stříbrné Lhoty. Na rozcestí U červeného kříže udělali tito „nezkušení“ horalé taktickou chybu, které se neměli dopustit. Běžkař něžného pohlaví potřeboval dostat do svého unaveného těla kofeinovou vzpruhu, a tak se oddělil a vydal se na návštěvu horského bufetu U Dernerů na kytínských Rovinách. Její manžel i s vnukem vyrazili individuálně směrem k jezírku Halounskému a odtud na Vrážky, kde mělo zhruba ve 14:30 hod. dojít k opětovnému setkání a následnému společnému putování do cílové Stříbrné Lhoty. Dnes už i tito zmínění lyžaři vědí, že rozdělení se v horách znamená obyčejně smrt. Ne však v případě těch mírumilovnějších horských terénů, tedy Brd.

Čtenář jistě správně předvídá, že ke společnému setkání v uvedený čas na smluveném místě nedošlo. Manžel s vnukem nikde. Paní se rozhodla pro sólo pátrací akci. Vyrazila směrem na Rochoty, ale zhruba po třičtvrtěhodině hledání svůj pokus vzdala a vrátila se zpět na Vrážky. Odtud se pokoušela několikrát svého partnera kontaktovat mobilním telefonem. V mrazu ovšem telefon, resp. jeho baterie, vypověděla poslušnost. Nastala tedy fáze vyptávání se náhodně projíždějících běžkařů, jestli zmíněný mužsko-chlapecký pár někde nespatřili. Bezradná paní se po dalším neúspěchu rozhodla sjet dolů na Roviny. Zhruba po 300 m sjezdu narazila na záchranáře z řad neoficiální Horské služby Brdy. Ten zrovna se svým kamarádem prováděl rekognoskaci hřebenové trasy Skalka – Stožec. No oni tedy ve skutečnosti zrovna svačili J. Paní tedy bez ostychu (což je správné asertivní chování) okolo 16:00 hod. požádala hlídku neoficiální HSB o radu a pomoc s najitím svého pohřešovaného chotě. Inu není nad to se v nouzi svěřit do zkušených rukou. Bohužel však v těchto krizových situacích občas dochází k paměťovým výpadkům a telefonní číslo na ztracené lyžaře ne a ne naskočit. Zhruba po deseti minutách marného vzpomínání našla paní v peněžence telefonní číslo na svoji dceru. Ta zprostředkovala telefonní kontakt na svého otce, chotě paní běžkařky. Zde byl rovněž důležitý psychologický zásah člena neoficiální HSB, který po telefonu vysvětlil celou situaci, uklidnil a ujistil všechny její aktéry, že vše bude zdárně vyřešeno. Tímto cílevědomě napomohl k obnovení rodinného klidu a společně doufejme, že Brdy snad nepřišli o svého dalšího mladého čekatele hraničáře. Vždyť by byla škoda, kdyby již nebyl v budoucnu tento vnouček propůjčen svým prarodičům k zimním běžkařským hrátkám v alpském předhůří.

Na podruhé se tedy podařilo kontaktovat oba postižené, kteří dle svých slov sjeli z turistické značky a v lesích se zamotali. V době telefonátu  trochu bloudili a to především z toho důvodu, že se nechtěli vracet na Vrážky stejnou stopou, ale nějakou její alternativou. Z jejich řeči vyplynulo, že zhruba před dvaceti minutami podjeli elektrické vedení. To je skvělý topografický objekt, který pomůže k vyhledání ztracených. Neoficiální HSB vyzvala běžkaře k návratu pod toto vedení a setrvání na místě přímo pod ním. Další povzbudivá zpráva zaznívající z mobilního telefonu prozradila, že jsou oba lyžníci v naprostém pořádku, tedy bez zranění a hrozícího prochladnutí. Pátrací akce tedy mohla začít.

Hlídka neoficiální HSB se proto vydala kousek zpět po hřebenovce a poté lesním průsekem ke 100 KV vedení, kde zhruba okolo 17:00 hod. byli oba dva ztracenci proměněni na nalezence. Jako alternativní medicína byl poskytnut horký čaj a čokoládové sušenky. Tedy něco pro zahřátí a pro doplnění cukrů tolik potřebných pro zpáteční cestu. Hlídka HSB poté poskytla i průvodcovské služby při vyhledání nejkratší možné cesty na kytínské Roviny a poté dolů do Stříbrné Lhoty na autobus MHD. Okolo 18:00 hod. tak byla trojice běžkařů zachráněna a předána autobusákovi Pražských dopravních podniků. Pro tentokrát vše dobře dopadlo.

A proto Horská služba apeluje na návštěvníky našich hor, aby pokud možno vozili s sebou nabité mobilní telefony. Zapomeňte prosím také text ze semináře cimrmanovské hry Vyšetřování ztráty třídní knihy, kdy obecní policisté rozháněli dav před vykradeným zlatnictvím slovy : „rozejděte se a neshlukujte se!“. V horách platí přesný opak! Obzvlášť, když lokalitu sami dobře neznáte. Jsou známy příhody zkušených brdských lesníků, kteří zabloudili ve svých vlastních, jim dobře známých revírech.

 

Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika