Počasí z In-Pocasi.cz
Hlavní menu
Hlavní stránka
Historie a místopis
Vojenství
Cestopisy a reportáže
Turistika a sport
Mapa stránek
Fotogalerie
Kontakt
Brdská stopa
Brdská stopa
Aktuální zpravodajství
Lyžařské trasy
Ze života Horské služby
Počasí na Brdech (yr.no)
Webové kamery
Teslíny-automat. měření
Praha-automat. měření
Fórum kamzasnehem.cz
Objektivem HSB
Napište Brdské stopě
Brdská edice
Brdská edice
Knižní publikace
Fotografie z akcí
Staré brdské pohlednice
Kontakt na Br. edici, o.s.
Zdroje
Ke stažení
Odkazy
Toplist

TOPlist

Překlad / Translation
O panoptiku Horské služby Brdy, aneb příběhy z Brdského ledovce Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Vlček   
Pondělí, 18 Červen 2012 21:02

    Možná jste se sami při svých brdských pochůzkách a výletech přesvědčili o zrádnosti Brdského ledovce, který dokáže být obzvláště v zimních měsících velmi nevyzpytatelný. Horalovi pak neodpouští sebemenší chybu, jakékoliv drobné zaváhání či podcenění situace a čas od času si vybírá i svoji oběť. V brdské krajině nikoli v podobě ztrát nejvyšších, ale spíše v nachystání nenadálých překážek nebo podivuhodných situací, které je pak nutno překonávat či řešit. Občas tedy dochází k nějaké té materiální, fyzické či spíše psychické újmě na všech stranách pomyslného bojiště. Logicky i Horská služba Brdy (dále jen HSB) je při plnění svých povinností důkladně podrobena zkouškám tohoto nepsaného zimního vládce, Brdského ledovce. Navíc ještě pod přímým dohledem Fabiána, pána brdských lesů. Uznejte sami, v Brdech není zrovna lehká služba.

Brdský ledovec   Ve spojitosti všech těchto skutečností a faktu, že Horská služba Brdy je neoficiální, tedy kulantně řečeno je ryze dobrovolnická, dochází při našich zásazích, sběrech sněhových informací a rekognoskačních či dalších povinnostech ke komickým, tedy přesněji řečeno tragikomickým situacím. Občas se stává, že nejenže HSB zachraňuje, ale bývá i zachraňována. Nejčastěji rodinnými příslušníky po náročné celodenní službě z některé své certifikované ohlašovny, nacházející se v podhůří. Dokonce se stává, že členové HSB zůstávají v nesnázích osamoceni a musejí se spolehnout na vzájemnou kolegiální výpomoc. V žádném případě však tuto organizaci nepovažujte za pochybnou, přestože předchozí řádky tomu značně napovídají. Naše panoptikum totiž vypráví celou řadu příběhů, které se pojí s  HSB a jejími zásahy na Brdském ledovci. Všechny příhody se opravdu udály a jsou i přes neoficiálnost HSB zkrátka oficiální. Některé jsou úsměvné, jiné zase dramatické, ale vždy upřímně vyprávěné a čtenáře seznamující. Nejzajímavější zážitky budou s drobným odstupem času pravidelně knihovány do této rubriky.

    Za tu řádku let, co HSB existuje, naše řady ledacos Brdům obětovaly. Což Brdský ledovec sportovně uznává a svoji náklonnost pak projevuje tím, že na dobu několika letních měsíců zcela Brdy opustí. Použijeme-li přesný exaktní termín, jedná se o jeho tzv. dočasné roztátí. Tou dobou nás nechává nadechnout se před následující zimní sezónou. Největším zklamáním pro nás běžkaře přesto zůstává, když na hřebenech začne dříve než je zdrávo, řádit paní Obleva a ledovec nás předčasně opustí. HSB totiž nerada hází lyže do sena!

O panoptiku Horské služby Brdy, aneb příběhy z Brdského ledovce
 

Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika