Počasí z In-Pocasi.cz
Hlavní menu
Hlavní stránka
Historie a místopis
Vojenství
Cestopisy a reportáže
Turistika a sport
Mapa stránek
Fotogalerie
Kontakt
Brdská stopa
Brdská stopa
Aktuální zpravodajství
Lyžařské trasy
Ze života Horské služby
Počasí na Brdech (yr.no)
Webové kamery
Teslíny-automat. měření
Praha-automat. měření
Fórum kamzasnehem.cz
Objektivem HSB
Napište Brdské stopě
Brdská edice
Brdská edice
Knižní publikace
Fotografie z akcí
Staré brdské pohlednice
Kontakt na Br. edici, o.s.
Zdroje
Ke stažení
Odkazy
Toplist

TOPlist

Překlad / Translation
Výstava "55 let rozvoje astronomie v Rokycanech" Tisk Email
Napsal uživatel Administrátor   
Čtvrtek, 31 Březen 2016 19:18

alt

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech si Vás dovoluje pozvat na výstavu 55 let rozvoje astronomie v Rokycanech. Vernisáž proběhne 7. dubna 2016 od 16.00 hodin. Výstava potrvá od 8. dubna do 12. června 2016. Kurátorka výstavy - Mgr. Radka Praumová, Ph.D.

Výstava 55 let rozvoje astronomie v Rokycanech představí postupný vývoj a proměnu rokycanské hvězdárny. Počátky zájmu o astronomii v Rokycanech sahají až do roku 1942, kdy byla založena astronomická sekce při Musejní společnosti v Rokycanech. Tato společnost vznikla v roce 1936 a letos si připomínáme 80 let od jejího založení, část výstavy je tedy věnována také historii a činnosti tohoto spolku. Členové astronomické sekce si v roce 1947 svépomocí postavili hvězdárnu, která v průběhu několika desetiletí zcela změnila svoji podobu. Nejprve se jednalo o jednoduchou dřevěnou stavbu s kupolí, která však zanedlouho činnosti členů astronomické sekce nevyhovovala, a tak byla již v 50. letech realizována stavba „nové“ hvězdárny, která byla postavena o několik metrů dál od své předchůdkyně. Její dokončení a slavnostní otevření se konalo v roce 1961. Od této doby uplynulo již 55 let, během nichž hvězdárna prošla dalšími výraznými změnami. Všechny tyto proměny a také činnost  hvězdářů na Rokycansku jsou na výstavě prezentovány dobovými fotografiemi, které jsou doplněny také dalekohledy, glóbusy a dalšími trojrozměrnými předměty.

Výstava
 

Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika