Počasí z In-Pocasi.cz
Hlavní menu
Hlavní stránka
Historie a místopis
Vojenství
Cestopisy a reportáže
Turistika a sport
Mapa stránek
Fotogalerie
Kontakt
Brdská stopa
Brdská stopa
Aktuální zpravodajství
Lyžařské trasy
Ze života Horské služby
Počasí na Brdech (yr.no)
Webové kamery
Teslíny-automat. měření
Praha-automat. měření
Fórum kamzasnehem.cz
Objektivem HSB
Napište Brdské stopě
Brdská edice
Brdská edice
Knižní publikace
Fotografie z akcí
Staré brdské pohlednice
Kontakt na Br. edici, o.s.
Zdroje
Ke stažení
Odkazy
Toplist

TOPlist

Překlad / Translation
Výstava "Strašickému muzeu je 5 let aneb Tak jsme začínali, tak šel čas" Tisk Email
Napsal uživatel Administrátor   
Čtvrtek, 05 Březen 2015 20:38

Muzeum Středních Brd ve Strašicích Vás srdečně zve na výstavu „Strašickému muzeu je 5 let aneb Tak jsme začínali, tak šel čas“. Slavnostní vernisáž se koná 12.3.2015 v 18:00 ve Výstavní síni muzea. Výstava potrvá do 24.5.2015.

Informace o výstavě

22. května 2010 Muzeum Středních Brd, Strašice otevřelo poprvé své brány pro veřejnost v ucelené podobě ve dvou expozičních budovách, s turistickou ubytovnou, a upravenou zahradou s venkovními expozicemi. Stalo se tak díky ukončené druhé etapě projektu Regionálního operačního programu – ROP NUTS II – Jihozápad „Areál zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko, Strašice“, z něhož byl projekt zvětšiny financován. O necelý rok dříve, 26. 9. 2009 byla veřejnosti zpřístupněná první etapa, tj. expoziční budova někdejší důstojnické vily v bývalých strašických kasárnách. Do r. 2013 pak areál vstoupil s třetím stavebním objektem, polootevřeným venkovním pavilonem s expozicí historické zemědělské techniky, který vyrostl díky výrazné dotaci Plzeňského kraje.

Přestože letos končí tzv. ochranná lhůta projektu, rozhodně to neznamená ukončení činnosti celého zařízení, jež je organizační složkou Obce Strašice. Naopak, má plány do budoucna, které by již letos mohly dojít částečného naplnění, např. otevřením další stálé expozice v budově Vily. Ani v druhé, dřevěné budově, bývalých ubikacích mužstva, vývoj neustrne, ale podstatně rozšíříme obrazovou galerii v hlavní chodbě expozice i na schodišti.
Muzeum od svého prvopočátku nefunguje pouze jako stálá lokální expozice. Odborně pracuje se svou sbírkou, kterou neustále rozšiřuje, provádí výzkum v zájmovém území, výsledky své práce vystavuje, publikuje, spolupracuje s Brdskou edicí, pomáhá s tvorbou nových místních expozic atd.

Výstava připomene počátky muzea a celého turistického zážitkového areálu ve zchátralých budovách po armádě obklopených neudržovanou zahradou. Připomene projekt ROPu, ale i úsilí obce Strašice a jejího zastupitelstva, ale i zaměstnanců a dobrovolníků, bez nichž by zařízení nebylo tím, čím dnes je. Představí i jeho funkci coby jednoho ze stánků lokální i regionální kultury. Těžko už spočítat výstavy regionálních umělců, hlavně malířů a fotografů, ale i spolupráci na představeních ochotnických souborů, ať již divadelních nebo hudebních. Dotkne se i služby cestovnímu ruchu; provozuje originální ubytovnu simulující kasárenské ubikace a místní Infocentrum sloužící celé oblasti Středních Brd a Podbrdska. I o tom samozřejmě bude výstava informovat.

Odvedl Areál zážitkové a poznávací turistiky za pět let své existence málo, nebo dost? To už ponecháme na laskavém úsudku návštěvníků výstavy.

Výstava
 

Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika