Počasí z In-Pocasi.cz
Hlavní menu
Hlavní stránka
Historie a místopis
Vojenství
Cestopisy a reportáže
Turistika a sport
Mapa stránek
Fotogalerie
Kontakt
Brdská stopa
Brdská stopa
Aktuální zpravodajství
Lyžařské trasy
Ze života Horské služby
Počasí na Brdech (yr.no)
Webové kamery
Teslíny-automat. měření
Praha-automat. měření
Fórum kamzasnehem.cz
Objektivem HSB
Napište Brdské stopě
Brdská edice
Brdská edice
Knižní publikace
Fotografie z akcí
Staré brdské pohlednice
Kontakt na Br. edici, o.s.
Zdroje
Ke stažení
Odkazy
Toplist

TOPlist

Překlad / Translation
Zmizela další brdská památka Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Vlček   
Čtvrtek, 30 Květen 2013 15:01

Právě v těchto dnech mizí ze světa brdského další památka na doby minulé, konkrétně lesnické. Ve středu 29.5.2013 začala demolice zbylé stodoly, poslední památky na někdejší Třítrubeckou hájovnu. Demoliční výměr na odstranění této stavby byl příslušnými úřady vydán již před lety, a tak se víceméně "čekalo" na to, než některá vybraná demoliční firma do této stodoly opravdu "rýpne".

Povinnost mi velí sepsat své dnešní dojmy nabyté přímo na zbořeništi. Stoje, nevnímaje déšť padající z temné zatažené oblohy, poslouchám zvuky rypadla, které stojí obkročmo přímo na stavbě. V tu chvíli člověka napadají myšlenky, zda se dnešní doba vůbec odlišuje od doby před rokem 1989. Je vlastně jedno, jeslti tuny archivních historických materiálů končily během svazáckých soutěží ve sběru papíru na hromadách v rozích sběrných surovin anebo naopak v době dnešní cíleně a zbytečně mizí nepsané stavební památky. Člověka napadá otázka smyslupnosti institucí podobných VLS a Újezdnímu úřadu VÚ Brdy.

Vyrážím směrem ke zřícenině a sleduji demolici z bezprostřední blízkosti. Zde se při sledování stavu cihel a suti na vlastní oči přesvědčuji, že stavba v žádném případě nebyla v havarijním stavu, resp. ve stavu neopravitelném. Dávám se do řeči s místními dělníky. Nejprve se mi od nich nedaří nic moc vyzvědět, až se zhruba po deseti minutách ledy prolomí. Sami říkají, že stavba není vůbec v dezolátním stavu v porovnání s tím, co mají za dvacet let fungování firmy za sebou. Pochopitelně důkladně váží svá slova, přece jen jsou najatí, a tak se nesluší hudrovat. Po chvilce se dovídám, že stavba je bourána především proto, že se v ní scházejí podivné živly, feťáci apod. V Brdech? Nezbývá než rezignovaně odejít. Při odchodu si teprve teď uvědomuji, že vybourané cihly ze stodoly slouží jako příjezdová cesta pro náklaďáky odvážející suť ze staveniště. Ty v pravidelných prašných intervalech mizejí po cestě směrem na Zadní Záběhlou.

Z Brd tedy po odstranění dvou seníků v Teslínech (zde je ovšem třeba objektivně říci, že jeden z nich byl přemístěn do skanzenu a druhý se nenacházel na území voj. újezdu), vyhoření Eisnerky, demolici chlívku a stodoly Na Rovinách zmizela další historická stavba (odhlédněme od hrůzných komunistických staveb na střelnicích). V době, kdy úřady téměř otrocky přikazují a následně pokutují stavebníky za nedodržování postupů při obnově památek a plnění plánů péče o ně. V době, kdy se investují nemalé prostředky na obnovu památek za přispění dotací z EU. Která stavba je v Brdech další v pořadí?

Zmizela další brdská památka
 

Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika